Olejowanie włosów to zabieg znany tysiącom kobiet na całym świecie. Każda z nich potwierdza, że przynosi rewelacyjnie efekty. Jeżeli chciałabyś, aby twoje włosy były zdrowsze, ładniejsze i mocniejsze, wypróbuj olejki. Nie musisz iść do salonu fryzjerskiego. Olejowanie włosów zrobisz w domu. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie produkty.

Czym tak naprawdę jest olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to bardzo popularny zabieg pielęgnacyjny. Należy również do podstawowych metod pielęgnacji skóry głowy. Dzięki niemu twoje pasemka będą gładsze, bardziej zdyscyplinowane, odporne na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne oraz piękniejsze i zdrowsze. Oczywiście na końcowe rezultaty będziesz musiała poczekać – nawet najlepszy olejek nie da zadowalających efektów tak szybko, jakbyś tego chciała.

Każdy może wykonać olejowanie włosów. Nie ma znaczenia, czy jesteś młodą dziewczyną, czy dojrzałą kobietą; czy masz długie, czy krótkie włosy; czy są farbowane lub mają naturalny kolor. Niemniej jednak ten zabieg pielęgnacyjny polecany jest przede wszystkim tym, którzy mają zniszczone, matowe, wypadające, przesuszone włosy z rozdwajającymi się końcówkami. Na pewno przyniesie spektakularne efekty!

Jak zrobić olejowanie, by włosy stały się ładne i zdrowe?

Olejowanie włosów nie jest skomplikowanym zabiegiem. To po prostu nakładanie olejku na skórę głowy i/lub włosy. Najprostszą i najszybszą metodą jest olejowanie na sucho. Olejek aplikuje się na około godzinę przed myciem. Jeżeli chcesz, możesz założyć zwykły czepek kąpielowy i ciepłą czapkę, aby kosmetyk zadziałał lepiej i szybciej. Po upływie wyznaczonego przez ciebie czasu głowę myje się szamponem. Aby olejowanie włosów przyniosło jakiekolwiek efekty, należy robić je co najmniej raz w tygodniu.

Tak naprawdę sama musisz zdecydować, czy olejowanie włosów będziesz robiła co tydzień lub co kilka dni. Być może wystarczy, że ten zabieg przeprowadzisz co trzy tygodnie. Podobnie jest z czasem, na jaki pozostawisz olejek na włosach i/lub na głowie. Minimalny czas to 30 minut, maksymalny – cała noc. Od ciebie zależy także, czy kosmetyk zaaplikujesz tylko na skórę głowy, czy na całe pasemka. A może wystarczy ci olejowanie samych końcówek włosów. Uważaj, aby nie przesadzić z ilością olejku. Dlaczego? Możesz rozregulować pracę gruczołów łojowych i spowodować nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy i włosów.

Który olejek do włosów będzie dla ciebie odpowiedni?

Olejki powinnaś dobrać do porowatości swoich włosów. Do pielęgnacji włosów niskoporowatych najlepsze będą olejki nasycone i masła kosmetyczne. Olejki jednonienasycone świetnie sprawdzą się podczas kuracji włosów średnioporowatych. Natomiast o włosy wysokoporowate doskonale zadbają olejki wielonienasycone.

Mogą ci się przydać też mieszanki olejków, a nawet oleje spożywcze. A co zrobić, gdy wybrany przez ciebie olejek nie działa? Prawdopodobnie używasz go zbyt krótko. Daj mu szansę, a wkrótce zobaczysz wymarzone efekty. Jeżeli nadal nie widzisz poprawy kondycji swojej fryzury, zmień olejek. Być może produkt, który stosujesz, lepiej działałby na włosach o innej porowatości.

Nie rób olejowania włosów przed koloryzacją!

Olejowania nigdy nie wolno robić przed farbowaniem włosów. Dlaczego? Łuski włosowe pod wpływem gęstej konsystencji i składników zawartych w olejku zamkną się, a włosy nie wchłoną barwników farby. Co więcej, kolor uzyskany podczas zabiegu może znacznie się różnić od tego, który podany jest na opakowaniu produktu. Równie niekorzystny efekt może przynieść rozjaśnianie włosów. Pamiętaj, że o olejowane włosy należy właściwie dbać: nie stosuj kosmetyków z dużą ilością silikonów, a po myciu głowy używaj odżywek.

Które olejki są najlepsze do olejowania włosów?

Tych jest naprawdę sporo. Różnią się między sobą zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Do pielęgnacji włosów wybieraj takie, którą są jak najmniej przetworzone. Najlepsze są te tłoczone na zimno, nierafinowane i wzbogacone dodatkowymi składnikami, np.: filtrami przeciwsłonecznymi, keratyną i substancjami nawilżającymi. Sprawdź, który olejek okaże się dla ciebie najlepszy.

OLEJEK ARGANOWY – dodaje włosom miękkości, zwalcza problemy skóry głowy, odbudowuje rozdwojone końcówki. Zawiera przeciwutleniacze, w tym witaminę E, które redukują wolne rodniki, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się i hamują wypadanie włosów. Powszechnie znany jest jako płynne złoto Maroka. Czemu? Ma złoty kolor i pozyskiwany jest z drzew rosnących w północnej części Afryki.

OLEJEK KOKOSOWY – to jeden z olejków o stałej konsystencji. Przed zastosowaniem należy rozgrzać go w dłoniach tak, aby uzyskał płynną formułę. Polecany jest do pielęgnacji włosów zniszczonych, przesuszonych i pozbawionych blasku. Wzmacnia cebulki włosowe, pomaga w walce z łupieżem, poprawia skręt loków i chroni przed promieniowaniem słonecznym.

OLEJEK RYCYNOWY – ma bardzo gęstą konsystencję. Jako jeden z nielicznych olejków stymuluje wzrost włosów oraz poprawia kondycję brwi i rzęs. Jeżeli jesteś blondynką, powinnaś wiedzieć, że olejek rycynowy przyciemnia kolor pasemek. Pamiętaj, że ten produkt nanosi się na skórę głowy.

OLEJEK ZE SŁODKICH MIGDAŁÓW – zawiera wiele witamin i minerałów. Ma właściwości regeneracyjne, nawilżające i wzmacniające. Polecany jest do pielęgnacji włosów farbowanych oraz średnioporowatych i wysokoporowatych.